Kurt Vonnegut - życie, twórczość i ...Kim jest mądry ów człowiek
Jak o Kurcie Vonnegucie w Polsce pisano
  Jak Asia z Krzysiem przekładali to, co o Kurcie Vonnegucie w Świecie pisano
  Co nie zmieściło się wyżej, a przeczytania warte
  Krynice mądrości, z których Asia z Krzysiem materiały do tej strony czerpali a i inne miejsca zobaczenia warte
  Kim są Ci mądrzy ludzie...;-)
  Miejsce na peany pochwalne...
The Eden Express

Przekład strony: http://www.duke.edu/~crh4/vonnegut/eden.html (tłum. Joanna Iwanicka)

Mark Vonnegut: "Gdybym miał dokładnie określoną funkcję w stabilnej kulturze, poukładanie sobie wszystkiego mogłoby być o wiele prostsze. Dla hippisa, syna bohatera awangardy, dyplomowanego religioznawcy, predystynowanego genetycznie schozofrenika zakładającego komunę w gąszczach Kolumbii Brytyjskiej (Kanada)... dla niego fakty i zdarzenia mają tendencję do zlewania sie w jedno."

1969 roku, Mark Vonnegut ukończył studia na Swarthmore College. Mając ambiwalentny stosunek do uczelni i podejrzliwy do nowonarodzonej sławy literackiej ojca, podróżował do Kanady, by stworzyc prawdziwą idyllę. W dniu św. Walentego 1971 roku został oddany pod opiekę Szpitala Psychiatrycznego Hollywood (Hollywood Psychiatric Hospital) w Vancouver z podejrzeniem schizofrenii. "Ekspres edeński" jest relacją z jego życia ze schizofrenią.

Recenzja książki Marka Vonneguta - "The Eden Express" opublikowana w Whole Earth Review, jesienia 1989 64:99 autorstwa Jacka Trainor.

The Eden Express (Ekspres edeński)

*****

W roku 1971 Mark Vonnegut zwariował żyjąc, jak na dobrego Hippisa przystało, w komunie założonej w Kolumbii Brytyjskiej. Jednak nawroty schizofrenii spełniły jego oczekiwania iście edeńskiego żywotu, gdzie Wnętrze i Poza staną się jednym. Schizofrenia przeniosła go do Edenu w mgnieniu oka - stąd tytuł książki. Obdarowała go również przerażającymi halucynacjami, nieudolnością, anoreksją i wielokrotnie doprowadzała na krok od samobójstwa. Jego doświadczenie było zdecydowanie odmienne od przepowiedzianej mu przez psychiatrów podróży do scalenia sie w jedność; doprowadziło go to do napisania artykułu pt.: "Dlaczego chcę ugryźć noge R.D. Leining'a", a w końcu do opublikowania tej książki. Swoje ozdrowienie, które wówczas przypisywał terapii ortomolekularnej (megawitaminowej) zainspirowało go do powrotu do szkoły i do tej pory udało mu się uzyskać tytuł doktora nauk medycznych. W sumie książka zniknęła już z pras drukarskich, jednak ostatnio "Ekspres edeński" został ponownie wydany - nie przegap tej okazji. Powieść ta jest zdecydowanie warta przeczytania jako:

  1. osobisty rozrachunek ze schizorfenią (choć obecnie Vonnegut zwykł określać swą przypadłość jako "depresję maniakalną")
  2. dokument ukazujący w pełni kulturę lat 60 tych - moim zdaniem jeden z lepszych.
  3. zajmującą, przemyślaną, zabawną i szczerą historię, której wertowanie nie pozwoli ci zasnąć.

Sam przeczytałem ją parokrotnie i uważam ją jako wyśmienitą, kto wie czy nie lepszą, od pozycji autorstwa jego ojca - Kurta Vonneguta. "Ekspres edeński" zawiera również pare kompetentnych informacji o schizofrenii i metodach jej leczenia z akualnościami od dr Vonneguta.

Tłumaczenie:
Joanna Iwanicka


Skrzynka Asi Skrzynka Krzysia

Wszelkie pochwały, peany i zachwyty, a także propozycje współpracy prosimy zamieszczać w Księdze Gości lub przesyłać bezpośrednio do Aśki lub Krzyśka.

Strona Główna   Powrót